Form İşlemleri Uygulama Dosyası

FORM İŞLEMLERİ

Form Oluşturma:

Formlar ziyaretçilerden bilgi almak için kullanılır. Form oluşturmak için <form> tagı kullanılır.  Formda girilen verilerin hangi sayfaya gönderileceğini belirtmek için action özelliği, Formdaki verilerin hedef sayfaya gönderilme yöntemini belirlemek için method özelliği kullanılır.

<form name=”email” action=”mail.php” method=”get” >

 

Metin (Text) Kutuları Oluşturma:

Metin kutuları form işlemlerinde sıkça kullanılır. Metin kutusu oluşturmak için <input> tagı ile name (isim) size (uzunluğu) maxlength (maksimum uzunluk) özellikleri kullanılır.

<input type=”text” name=”adi” size=”30” maxlength=”50” required></input>

Web ve Mail Adresi Almak:

HTML5 ile e mail ile web adreslerini otomatik alabiliriz. Tarayıcıların otomatik tanıması için e mail adresleri için type=”email” web adresleri için ise type=”url” yazabiliriz. Özellikle tablet bilgisayarlar ve cep telefonlarında ortaya çıkar. Özel işaretler ve kısaltmalar otomatik çıkmaktadır.

Metin Alanları (Textarea) Kutuları Oluşturma:

Çok satırlı metinlerin alınması maksadıyla kullanılırlar. İleti, Yorum vb. gibi durumlarda uygulanır. Metin alanları oluşturmak için <textarea> tagı ile name (isim) ve rows (satır miktarı) ve cols (kaç sütun karakter genişliği) özellikleri kullanılır.

Onay ve İptal Butonları Oluşturma:

Gönder seçeneği için <input type=”submit” value=”Gönder”> İptal seçeneği için <input type=”reset” value=”İptal”> komutları kullanılır.

CheckBox  ve Radio Butonları Oluşturma:

Eğer kullanıcıdan Evet/Hayır gibi iki seçenekten birisinin tercih edilmesi isteniyorsa radio buton birden fazla seçenek kullanılması isteniyorsa çoklu seçenek kutuları checkbox kullanılır. Kullanımı:

<input type=”checkbox” name=”iyi” value=”evet”> Sitenizi begendim </input>

<input type=”radio” name=”sitebegenisi” İyi </input> şeklindedir.

Checkbox ta İşaretlenen kutular gönderilen sayfaya evet değeri vereceği için hangi kutuların işaretli olduğunu anlayabiliriz.

UYGULAMA DOSYASINI İNCELEYİNİZ…AÇIKLAMALAR KODLAR İÇERİSİNDEDİR:
[crayon-5f6ffccd95d0d227834755/]