Masaüstünü Düzenlemek

Masaüstünü Düzenlemek

Görünüm 

Masaüstünde sağ tık ile ilk seçenek Görünüm seçeneğidir. Bu seçenek masaüstü simgeleri ile ilgili size görüntüleme ve yerleşme seçenekleri sunar.

m1

  1. Büyük orta ve küçük simgeler anlaşılacağı üzere simge boyutları ile ilgilidir.
  2. Simgeleri otomatik düzenle seçeneği masaüstünde bulunan simgeleri sola yanaşık şekilde windows’un düzenlemesidir.  Siz bu düzenleme sonrasına isterseniz mouse ile sürükleyerek simgeyi başka bir simgenin üstüne veya altına taşıyabilirsiniz. Ancak bu seçenek seçili iken simgenin yerini tüm simgelerin kapsayan alanın dışına bir yere sürüklemeniz mümkün olmaz. Simgeyi bu alanlar dışında bir yere getirdiğinizde simge otomatik windows tarafından alan içine çekilir.
  3. Masaüstü öğelerini göster seçeneği simgeleri gösterme veya göstermeme arasında seçim yapmaktır. Bu seçenek seçili değilse masaüstü simgeleri gözükmez.
  4. Masaüstü araçlarını göster seçeneği wİndows’un Masaüstü araçlarından  aktf olanların görüntülenme veya görüntülenmeme seçeneği ile ilgili bir durumdur. Masaüstü araçlarından ileride bahsedilecektir.

Sıralama Ölçütü:

m2

Sıralama ölçütü genellikle kalabalık masaüstü durumlarında simgelerin kategorilerine göre dizilimini sağlamak için kullanılır. İstenirse simgeler Ad,Boyut, Öğe Türü, Değştirme tarihinw göre sıralanabilr. Bu durumların her biri seçildiğinde masaüstü simgelerinin düzeni seçime göre değişir.

Yeni

Yeni seçeneğinde açılan menüde Klasör ve Kısayol sabit olmakla birlikte bunların altında bulunanlar bilgisayara yüklenen programlara göre değişiklik gösterir. Yeni seçeneği  menüden seçilecek bir nesnenin masaüstünde oluşturulması için kullanılır. Yeni seçeneği masaüstü dışında her klasörün içinde de aynı seçenekleri sunar.

m3

Ekran çözünürlüğü

Ekran çözünürlüğü penceresinden çözünürlüğünüzü ekran kartınızın izin verdiği aralıkta değiştirebilir ve böylece masaüstünü ve simgelerini küçük yada büyükhale getirebilirsiniz.Bunun için masaüstünün boş bir yerini sağ ile tıklayın.

m9

Çıkan menüden Ekran çözünürlüğü satırını seçin. Karşınıza aşağıda görülen Ekran Çözünürlüğü Özellikleri penceresi çıkacaktır.

m10

 

 

m11

Araçlar 

Araçlar Windows un yardımcı uygulamalarıdır. Takvim, hava durumu,, haber  gibi güncel faaliyetlerde kullanılanların yanında sistem oyun vb. gibi bir çok uygulama barındırır. Windows un sunduğu araçlara ek olarak yeni araçlar da internetten dahil edilebilir.

Araçlara ulaşmak için sağ tıkladıktan sonra Araçlar seçeneği seçilir.

arac1

 

arac3

Windows araçlarından herhangi biri mouse ile sürüklenerek masaüstüne çıkarılıp bırakılır. Örnekte takvim aracı seçilmiştir.

arac2
Masaüstü (Artalan Resmi)
Masaüstünde sağ tıkladığınızda gelen menüden Kişiselleştir satırını seçin. Karşınıza aşağıda görülen Görüntü Özellikleri isimli pencere çıkacaktır. Bu pencereye, denetim masasındaki Görüntü simgesine çift tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

m12
Kişiselleştirme penceresi açıldığında bu pencereyi kullanarak arka planın rengini ya da resmini,pencere rengini, ekran koruyucusunu yada sesleri değiştirebilirsiniz.

m13

m41

m5

m6

m7

Masaüstü Simgelerini Değiştirin

Bu pencerede Masaüstü Simgelerini Değiştirin düğmesine basılarak “Masaüstü Öğeleri” isimli iletişim kutusu açılır.
Bu pencerede Windows’un ilk kurulumunda masaüstünde yer alamayan Bilgisayarım,Belgelerim ve Ağ ağlantılılarım simgelerinin Masaüstüne yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bunların simgeleri değiştirebilirsiniz.

m14

Görüntü seçeneğinde ekran görüntüsünü görmekte zorlananlar için %125 e getirme seçeneği sunulmuştur.

m8