Görev Çubuğu Özellikleri

Görev Çubuğu
Ekranın altını yatay olarak kaplayan yatay Görev Çubuğu aktif olan pencereleri ve programları gösterir. Çalıştırılan her programın ve pencerenin simgesi işletim sistemi tarafından Görev Çubuğu’na yerleştirilir. Böylelikle Görev Çubuğu üzerindeki program düğmelerini (simgelerini) kullanarak istenen programa kolayca geçiş yapılır. Görev Çubuğu üç bölgeden meydana gelir.

gc1

 Hızlı Başlat:
Sık Kullanılan program, dosya veya klasörlerin kısayolları buraya yerleştirilerek, kolay erişimleri ve tek tıklama ile açılmaları sağlanır. Buraya yeni bir kısayol yerleştirmek için simge sürüklenerek buraya bırakılır. Çıkarılmak istenen kısayolun üzerinde sağ tıklanır ve “Görev Çubuğundan Kaldır” seçilir.

gc2

Görev Çubuğu Özellikleri:

Görev Çubuğunun özelikleri aktif pencerelerinin listelendiği bölümde sağ tıklanarak Özellikler seçeneği seçilir.

gc3
Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü özellikleri isimli iletişim kutusu açılır.

gc4
Görev Çubuğunu Kilitle: Bu seçenek seçildiğinde görev çubuğunun boyutunun ve konumunun değiştirilmesi, hızlı başlat alanının boyutunun değiştirilmesi engellenir.

Görev çubuğunu otomatik olarak gizle: Görev çubuğunun üzerinde bir işlem yapılmadığında otomatik olarak gizlenir. Fare ile göre çubuğunun olduğu bölgeye gidilirse otomatik olarak belirir.

Küçük Simgeler Kullan: Bu seçenek işaretli ise görev çubuğundan küçük simgeler görülecektir.

Görev Çubuğunun ekrandaki konumu: Görev çubuğunu ekranın alt üst yada yanda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Görev çubuğu düğmeleri: Benzer programların açık olan dosyaları veya açık olan klasörler görev çubuğu üzerinde ayrı ayrı gruplar olarak gözükür. “Her zaman birleştir ve etiketleri gizle” seçeneği işaretli ise açık dosya isimleri görünmeden sadece sembol şeklinde görülür ve aynı tür programlar gruplandırılır.

gc5

Eğer gruplandıran program sembolünün üzerine gelirseniz, aynı türdeki bu dosyaları ve isimlerini aşağıdaki gibi küçük ekranlarda görebilirsiniz.

gc6
Eğer “Hiçbir zaman birleştirme” seçeneğini işaretlerseniz aşağıdaki gibi açılan tüm programlar ve dosyalar isimleri ile birlikte çubuk sembolü ile görev çubuğunda yer alır.

gc7
Gruplanmış öğeler üzeriden toplu işlem yapılabilir. Bunun için bu öğelerin üzerine sağ tıklamak gerekir. Sağ tıkladığınızda bu dosya türünde açılan en son dosyaların bir listesi yer alır. Ayrıca bu menüden programı görev çubuğuna sabitleyebilir yada hepsini birlikte kapatabilirsiniz.

gc8
Sık olarak kullanılmayan bildirim alanı simgeleri gizlenir. Gizlenmiş simgeler ekranın sağ alt köşesindeki bildirim alanında yer alan yukarı bakan ok’a tıklanarak görülebilir.

gc9
İpucu : Bu ok üzerinde sağ tıklanarak açılan menüden “Bildirim Simgelerini Özelleştir” düğmesine basılarak tüm simgelerin görünürlüğü özelleştirilebilir. Bildirimleri Özelleştir isimli iletişim penceresi açılır ve her bir simge için “Simge ve Bildirimleri Göster”, “Simge ve Bildirimleri Gizle” ve “Yalnız bildirimleri göster” seçeneklerinden biri seçilebilir.

gc10

 Tarih ve Saati Değiştirmek
Görev çubuğunun sağ tarafında bulunan sistem saatini çift tıklayarak aşağıdaki pencereye ulaşabilirsiniz. Aynı yere Denetim Masası’ndan Tarih ve Saat simgesi çift tıklanarak da ulaşabilir.

ts1

Tarih ve Saati Değiştir Seçeneği seçildiğinde tarih ve saat ayarlaması yapılabilir.

ts2
Tarih ve Saat Özellikleri adını taşıyan bu pencerenin solundaki Tarih bölümünden, istediğiniz ayı, yılı ve günü seçebilirsiniz. Sağ taraftaki Saat bölümünde, istediğiniz saat, dakika ve saniyeyi klavyenin rakam tuşlarını kullanarak
değiştirebilir veya saatin sağ tarafında bulunan aşağı ve yukarı küçük ok tuşlarına farenin sol tuşu ile tıklayarak, seçilen alandaki sayıyı birer birer artırabilir veya azaltabilirsiniz.

ts1

Saat Dilimi değiştirilmek istendiğinde bölgelere göre değişiklik yapılabilir.

ts3

Ek Saatler sekmesi birden fazla bölge saati kullanılması gerekli durumlarda ilave saat eklemek için kullanılır.

ts4

İnternet saati sekmesi ise sistem saatnin ayarlanacağı zamanı ve merkezi verir. Ayarları değiştir bölümünden merkez değişikliği yapılabilir.

ts5
Görev Çubuğunun Taşınması ve Boyutlandırılması:
Taşıma
Görev çubuğunu masaüstünün herhangi bir kenarına taşıyabilirsiniz bunun için görev çubuğunun kilitli olmaması koşulu ile fare ile açık pencerelerin listelendiği konumdan tutup diğer kenarlara sürüklemeniz yeterlidir.
Boyutlandırma
Görev çubuğunun kilitli olmaması koşuluyla fare ile Görev çubuğunun üst kenarına geldiğimizde imleç dikey olarak iki yöne bakan siyah bir oka dönüşür, bu durumda farenin sol tuşunu basılı tutup sürüklediğimizde görev çubuğunu yeniden boyutlandırmış oluruz.
ts6

Araç Çubuğu

Araç çubuğu, bir program içerisinde gerçekleştirebileceğiniz görevleri temsil eden bir satır, sütun, düğmeler veya simgeler grubudur. Bazı araç çubukları görev çubuğunda görüntülenebilir.

Görev çubuğundaki Araç Çubukları menüsünün resmi
Görev çubuğuna araç çubukları ekleyebilirsiniz
  1. Görev çubuğu üzerinde boş bir alanı sağ tıklatın ve Araç Çubukları‘nın üzerine gelin.

  2. Eklemek veya kaldırmak için listedeki herhangi bir öğeyi tıklatın. Yanlarında onay işaretleri olan araç çubuğu adları zaten görev çubuğundadır.