Temel Kavramlar-2

Byte = 8 Bit in bir araya gelmesiyle oluşan bellektir. Bilgisayarın tanıdığı harf rakam ve özel karakterlerden her biri 1 byte lık yer kaplar. Yani her bir harfin 1 veya 0 dan oluşan 8 karakterlik karşılığı vardır.

 

birler

olculer

Aşağıda depolama aygıtlarının kapasitelerini inceleyebilirsiniz.

depolama

MASAÜSTÜ

Bilgisayar ilk açıldığında BIOS sistem aygıtlarını tes eder ve görevi işletim sistemi alır. İşletim Sistemi kendisini parça parça RAM ‘ yükleyerek kullanıcıya Masaüstü görünümünü sunar. Masaüstü (Desktop) Windows’un açılış ekranıdır. Aşağıda Windows 7 ye ait bir Masaüstü görülmektedir. Hali hazıra Microsoft firması tarafındn Windows 10 kullanıcının hizmetine sunulmuştur. Temel olarak masaüstü Görev Çubuğu, Masaüstü Simgeleri, Başlat Menüsü, ve Bildirim Alanından oluşur.

mustu

DRIVER (SÜRÜCÜ) 

Verilerin üzerine depolandığı depolama aygıtlarıdır. Bilgisayara;  kasa içinde  veya kasa dışından bağlanabilir. Sürücü diye de adlandırılan bu aygıtlar en kolay Masaüstü’nden Bilgisayar simgesi çift tıklanarak görülebilir. Driverler hafrlerle ifade edilir ve bir isimleri olur. Windows genelde “C” sürücüsünde kurulur. Hard Disk Driver’ın bir bölümü olan “C” sürücüsünün dışında HDD başka bölümlere de ayrılabilir. Bu sürücülere Windows “D” ,”E” gibi isimler verebilir. Bunun yanında CD sürücüler ve Harici Diskler, SD Kartlar ve Fash Diskler çeşitli harfler ile gösterilirler. Bu sürücülerin isimler değiştirilebilirler.

surucu

 

KLASÖR (FOLDER) 

Klasörler dosyalarımızı depolayabileceğimiz yapılardır. Klaösörler diğer klasörleri de depolayabilir. Bu klasörün içinde bulunan klasörler genelde Alt Klasör olarak adlandırılır. İstediğiniz kadar Alt Klasör oluşturulabilir ve klasörlerin her biri istenilen kadar ek klasör ve dosya içerebilir. Klasörlerin uzantıları olmaz. Aşağıdaki şekilde klasör ve dosyalara ilişkin görüntüler verilmiştir.

dosyalar2

DOSYA (FILE) 

 

Dosyalar bilgi kümeleri olarak tanımlanabilirler. Dosyalar bir iş yapmak için oluşturulurlar ve saklanırlar.Metin görüntü veya müzik gibi türleri olabilir. Bilgisayarlarda dosyalar türlerine göre ayırt edilirler. simgelerine bakarak dosya türleri tespit edilir.Dosyalara ilişkin özellikler aşağıda verilmiştir.

dosyalarDosyaların  bir adları bir de uzantıları vardır. Dosya adları yukarıda belirtilen kurallara göre değiştirilebilir ancak dosya uzantıları değiştirilemezler değiştirildikleri zaman öz nitelikler kaybolur ve görüntülenemezler. Aşağıdaki şekilde bazı dosya uzantılarına ait görüntüler verilmiştir.

dosyatip