Mouse (Fare) Kullanımı

FARE (MOUSE)

Fare kullanımı bilgisayar kullanımında en önemli özelliklerden birisidir. İyi bir fare kullanan bilgisayara iyi hakim olur. Bu nedenle yeni kullanıcıların bilgisayar kullanımından önce doğru fare tutuşu ile temel fare hareketlerini bilmek durumunda olduklarını söyleyebiliriz. standart Fare, Sol Tuş , Sağ  Tuş ve Kaydırma Tekerinden oluşur.

fare-yapısı

DOĞRU FARE TUTUŞU

Doğru fare tutuşu herkesin kendine göre değişiklik göstermekle birlikte daha yeni başlayanlar için aşağıda gösterilmiştir. Sağ ele göre konuşursak işaret parmağı sol tuş  üzerinde uzun parmak sğ tuş üzerinde yatmış bir şekilde farenin  sırtı el ayasına temas edecek şekilde olması doğru bir fare tutuşu için önemlidir. Kaydırma Teker işaret parmağı ile ileri ve geri çevirerek kullanılır.

faretutus

WINDOWS TA TEMEL FARE KULLANIMI

1- İŞARET ETMEK :

 İşaret etmek farenin okunun ucunu herhangi bir windows öğesinin üzerine getirilmesi durumudur. Bu durumda hangi windows öğesinin üzerindeyse o öğe hakkında windows bize bilgi sunar. Genelde bu hareket bir sonrakki sol veya sağ tuş için bir önceki harekettir. Aşağıda fare masaüstünde “Resimlerim”  klasörünün üzerinde durmuş ve windws bize klasör hakkında bilgi vermiştir.

fare1

2- İŞARETLEMEK; SEÇMEK :

FARE SOL TUŞ İLE TEK SEÇİM: İşaretlemek yani seçmek herhangi bir klasör veya dosyayı veya windows simgesini farenin sol tuşu ile bir kez tılklamak demektir. Bu durumda klasör veya dosya seçilmiş olur.  Herhangi bir dosya  veya klasör yada bir windows simgesi ile işlem yapılmak istendiğinde kullanılabilir.   Aşağıda fare masaüstünde “Resimlerim”  klasörüne sol tuş ile tıklanarak seçilmiştir. Seçilme işlemi yapıldığında windows simgesi etrafında bir dikdörtgen belirir.

fare2

CTRL+FARE SOL TUŞ İLE ÇOKLU SEÇİM : Çoklu dosya veya klasör seçme işlevi klavye ile fare beraber kullanılarak yapılabilir. Eğer bitişik dosyalar seçilmeyecekse yani alt alta / yan yana değilse  fare ile CTRL tuşu beraber kullanılır. Sol işaret parmağı CTRL tuşuna basılı iken Sağ El ile dosyalara yada klasörülere tek tek sol tuş ile tıklanır. Seçim bitirilince sol el CTRL tuşu üzerinden çekilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus seçim yapılırken fare kullanan elin kaydırılmamasıdır.

cklusecim

SHIFT +FARE SOL TUŞ İLE ÇOKLU SEÇİM : Çoklu dosya veya klasör seçme işlevinde eğer bitişik dosyalar seçilecekse  fare ile SHIFT tuşu beraber kullanılır. Sol işaret parmağı SHIFT tuşuna basılı iken Sağ El ile ilk dosya ile son dosyaya tıklanır ve aradaki tüm dosyalar seçilmiş olur.

hepsecim

FARE SOL TUŞ İLE ALAN İÇERİSİNE ALARAK TEK VEYA ÇOKLU SEÇİM : Tek veya Çoklu dosya veya klasör seçme işlevinde Sağ El işaret parmağı dosya veya klasörlerin bulunduğu alan içerisinde bir noktada Fare sol tuşuna basılı iken parmak kaldırılmadan dikdörtgen içerisine alınarak tek veya tüm dosyalar seçilmiş olur.

 alanıcınealmak

alan ci toplu secim

3- ÇİFT TIKLAMAK :  Bir dosyayı çalıştırmak  veya bir dosya veya klasörü açmak/çalıştırmak için kullanılır. Farenin sol tuşu iki defa ard arda tıklanarak yapılır İki tıklama arası çok kısa sürmelidir. Aksi taktirde görev yapılmamış olur. İki tıklama arasının zamanca sıklığı Denetim Masasında fare ayarlarından değiştirilebilir.

4- SAĞ TIKLAMAK :  Bir dosya veya klasör ile yapılabilecekleri gösteren menüyü açmak için kullanılır. Klasör veya dosyaya farenin sağ tuşu ile tıklanır.

    fare3

  5- SÜRÜKLEMEK :  Bir dosya veya klasörü taşımak amacıyla kullanılır. farenin sol tuşu ile ile dosya veya klasör işaretlenir. Farenin sol tuşundan parmak çekilmeden işaretlenen dosya veya klasör taşınmak istenen yere sürüklenir.

suruklemek

tasima